Forțele polițienești din România și Ungaria au desfășurat un exercițiu comun de cooperare, cu scopul de a îmbunătăți reacția și coordonarea în situații operative.
Simulare de tâlhărie și urmărire transfrontalieră
Exercițiul a început la ora 10:00 și a avut loc în localitatea Pecica (județul Arad). Scenariul a presupus o simulare a unei tâlhării la o unitate bancară, în care două persoane au încercat să fugă spre Ungaria, pe DN 7.
Potrivit scenariului, suspecții au traversat frontiera și au fost urmăriți până pe teritoriul maghiar, unde au fost prinși de polițiștii din județul Csongrád.
Forțele implicate
polițiști de frontieră români,
polițiști din cadrul I.P.J. Arad,
polițiști din statul vecin, din județul Csongrád.
Obiectivele exercițiului
Acțiunea a avut ca scop:
testarea vitezei de reacție a dispecerilor și echipajelor,
transmiterea rapidă a informațiilor către patrulele din teren,
verificarea modului de intervenție coordonată între Poliția Română, Poliția de Frontieră și Poliția Maghiară.
Pregătire comună în context Schengen
Exercițiul se înscrie în programul de pregătire comună al polițiilor din cele două țări, în contextul aderării României la spațiul Schengen, consolidând cooperarea și siguranța la frontieră.
Comentarii (0)