Arad: --°C
HOT
Arădenii, mai prudenți când vine vorba de vacanțe. Agențiile de turism raportează o scădere de până la 40% a rezervărilor Amendă de 100.000 de lei și propunere de suspendare a activității pentru o stație de preepurare din Sebiș Program modificat la „Open Boulevard” din cauza caniculei Șoferiță băută, reținută după ce a lovit un tânăr pe trotinetă și a fugit de la locul accidentului Recidivist din Arad, acuzat de furtul a trei biciclete și al unui telefon mobil. Procurorii cer arestarea preventivă Bărbat arestat preventiv după ce și-a agresat soția și a amenințat că îi incendiază locuința, la Lipova Program special la Tribunalul Arad și Judecătoria Arad pe durata vacanței judecătorești Familia Colteu nu a fost încă evacuată din casa de vânătoare de la Nadăș. Romsilva pregătește executarea silită Patru bărbați reținuți după percheziții într-un dosar de delapidare la CFR. Polițiștii au găsit sute de litri de combustibil Percheziții la depoul CFR și la domiciliile unor angajați, într-un dosar de furt de motorină Sute de litri de combustibil au fost confiscate, iar peste 20 de persoane sunt vizate de anchetă. Arădenii, mai prudenți când vine vorba de vacanțe. Agențiile de turism raportează o scădere de până la 40% a rezervărilor Amendă de 100.000 de lei și propunere de suspendare a activității pentru o stație de preepurare din Sebiș Program modificat la „Open Boulevard” din cauza caniculei Șoferiță băută, reținută după ce a lovit un tânăr pe trotinetă și a fugit de la locul accidentului Recidivist din Arad, acuzat de furtul a trei biciclete și al unui telefon mobil. Procurorii cer arestarea preventivă Bărbat arestat preventiv după ce și-a agresat soția și a amenințat că îi incendiază locuința, la Lipova Program special la Tribunalul Arad și Judecătoria Arad pe durata vacanței judecătorești Familia Colteu nu a fost încă evacuată din casa de vânătoare de la Nadăș. Romsilva pregătește executarea silită Patru bărbați reținuți după percheziții într-un dosar de delapidare la CFR. Polițiștii au găsit sute de litri de combustibil Percheziții la depoul CFR și la domiciliile unor angajați, într-un dosar de furt de motorină Sute de litri de combustibil au fost confiscate, iar peste 20 de persoane sunt vizate de anchetă.

Update Copacii plantați de locatari acum mai bine de 15 ani, tăiați în 10 minute de Gospodărirea Comunală la ordinul Primăriei.

Update  Copacii plantați de locatari acum mai bine de 15 ani, tăiați în 10 minute de Gospodărirea Comunală la ordinul Primăriei.
Într-o acțiune surprinzătoare și lipsită de transparență, Gospodărirea Comunală Arad, probabil la ordinul Primăriei, a decis să taie mai mulți copaci plantați de locatarii unui bloc din municipiu, acum mai bine de 15 ani. Copacii, care ofereau nu doar o oază de verdeață, ci și un ecran natural între locatari și locul amenajat pentru deșeurile menajere, au fost doborâți în doar câteva minute, spre stupefacția și indignarea locuitorilor din zonă.
Aceste tăieri vin într-un context deja tensionat, Primăria Arad fiind acuzată în repetate rânduri de tăieri haotice și nejustificate ale vegetației urbane. Mai mult, din informațiile disponibile, se pare că această activitate face parte dintr-un proiect de implementare a unor separatoare inteligente de colectare a deșeurilor, proiect care a fost deja pus în aplicare în cartierul Alfa. Totuși, locuitorii din zonă se întreabă dacă distrugerea unui spațiu verde atât de valoros era absolut necesară pentru realizarea acestui proiect.
Locuitorii, revoltați: „Cu ce i-au încurcat?”
Acești copaci nu doar că nu incomodau pe nimeni, ci contribuiau activ la îmbunătățirea calității vieții locatarilor, oferind umbră, reducând zgomotul și ascunzând imaginea inestetică a platformei de deșeuri. „Ne întrebăm, pe bună dreptate, cu ce i-au încurcat acei copaci? De ce să distrugi ceea ce a fost construit cu răbdare și dragoste de comunitate, doar pentru a urma o directivă fără sens? Ce crește în 15 ani, Primăria doboară în 10 minute!”, au declarat revoltați locuitorii blocurilor 301,302 şi 303, care au privit neputincioși cum munca lor de ani de zile este spulberată în câteva clipe.
Acțiunea pune din nou în lumină problema unei administrații publice care pare să acționeze fără o viziune clară, fără consultarea cetățenilor și fără a ține cont de nevoile reale ale comunității. Aceste tăieri haotice nu doar că afectează peisajul urban și confortul locatarilor, dar ridică și întrebări serioase despre prioritățile și competențele celor care iau astfel de decizii.
„Suntem revoltați și ne simțim trădați. Primăria ar trebui să fie un partener al comunității, nu un distrugător al ei. Este trist și frustrant să vezi cum, în loc să fie protejat și îngrijit, spațiul verde este sistematic redus la zero”, a concluzionat unul dintre locatarii blocului.
Rămâne de văzut dacă această acțiune va atrage consecințe pentru cei responsabili și dacă autoritățile vor înțelege în cele din urmă că deciziile legate de spațiul verde trebuie luate cu grijă și respect pentru comunitate. Până atunci, însă, locatarii din Arad se întreabă cu amărăciune ce alte surprize neplăcute le mai rezervă Primăria.
Până la această oră, Primăria nu a oferit o explicaţie pentru aceste tăieri
DM
Comunicat  Primăria Arad
 În conformitate cu prevederile Legii nr. 24/2007 privind reglementarea si administrarea spațiilor verzi din intravilanul localităților, republicată 2009, persoanele fizice sau juridice nu pot face niciun fel de amenajare peisagistică pe domeniul public. Mai mult decât atât, ținând cont de prevederile punctului 5.1 din Normele tehnice privind amplasarea lucrărilor edilitare, a stâlpilor pentru instalații și a pomilor în localitățile urbane și rurale, aprobate prin Ordinul Ministerului Transporturilor nr. 1.294/2017, amplasarea pomilor în localitățile urbane și rurale se face cu acordul administratorului drumului public, în speță UAT Municipiul Arad.
În situația prezentată, respectivii arbori au fost înlăturați în contextul demarării lucrărilor de amenajare a insulelor ecologice digitale, o investiție a municipalității realizată tot pentru confortul și în folosul comunității.
Primăria Municipiului Arad apreciază efortul asociațiilor de proprietari care se implică în amenajarea spațiilor verzi din proximitatea condominiilor și din acest motiv atunci când anumite investiții presupun intervenții care ar putea afecta zonelor verzi se iau în calcul toate soluțiile posibile astfel încât gradul de afectare să fie cât mai mic.

Comentarii (0)

Fii primul care își spune opinia! Trimite un comentariu mai jos.

Opinia ta aici