Conform Mediafax
Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a anunțat că raportul Corpului de Control privind Direcția Silvică Arad a fost finalizat, concluziile indicând o situație financiară gravă și nereguli majore în gestionarea instituției.
Potrivit ministrului, Direcția Silvică Arad a închis anul 2024 cu o pierdere de aproximativ 15 milioane de lei, iar în primele șase luni din 2025 ar fi acumulat deja pierderi de 12 milioane de lei.
Investiții inexistente, dar plătite
Controlul a descoperit și investiții achitate, dar care nu există în realitate. Cazul cel mai semnificativ îl reprezintă drumul forestier Valea Plopilor, pentru care au fost plătite 280.000 de lei, deși în teren nu s-au efectuat lucrările declarate. „Există documente și rapoarte, dar în realitate au fost aruncate câteva pietre, iar drumul nu există”, a explicat ministrul.
Situația fostului director Teodor Țigan
Raportul detaliază și modul în care fostul director, Teodor Țigan, ar fi beneficiat ilegal de o primă de pensionare de 100.000 de euro, după ce și-ar fi trimis cererea de pensionare către un ocol silvic și nu către Romsilva. Astfel, contractul său de muncă nu a fost închis, iar acesta a continuat să fie atât director, cât și pensionar timp de doi ani, solicitând inclusiv prelungirea contractului în 2023 și 2024.
Cea mai gravă abatere s-ar fi petrecut în decembrie 2023, când Țigan și-ar fi aprobat singur solicitarea pentru bonusul de pensionare, deși criteriile economice și de performanță ale instituției nu erau îndeplinite.
Sesizare către Parchet
Ministrul Buzoianu a precizat că raportul va fi transmis către Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție, precum și către conducerea Romsilva, pentru a fi luate măsuri în ceea ce privește managementul ocoalelor din subordinea Direcției Silvice Arad.
Comentarii (0)