Un bărbat de 37 de ani din municipiul Arad a fost trimis în judecată, în stare de arest preventiv, pentru violență în familie, după ce și-ar fi agresat concubina în repetate rânduri, potrivit unui comunicat transmis de Parchetul de pe lângă Judecătoria Arad.
Anchetatorii susțin că, în 24 martie 2026, bărbatul și-ar fi lovit partenera cu pumnii, picioarele și un baston telescopic, în locuința comună, pe fondul unui conflict spontan și al consumului de substanțe psihoactive. Victima a avut nevoie de 4-6 zile de îngrijiri medicale.
Totodată, procurorii au reținut că, în august 2025, inculpatul i-ar fi provocat femeii arsuri la nivelul membrelor inferioare folosind un fier de călcat încins. Leziunile au rămas permanente și au produs un prejudiciu estetic grav.
Bărbatul a fost arestat preventiv în 25 martie 2026, iar măsura a fost ulterior prelungită de Judecătoria Arad.
Reprezentanții Parchetului subliniază că trimiterea în judecată nu înfrânge principiul prezumției de nevinovăție.
Comentarii (0)