Biroul de Informare și Relații Publice al Parchetului de pe lângă Judecătoria Arad anunță că procurorii au dispus, la 3 decembrie 2025, punerea în mișcare a acțiunii penale față de un bărbat de 41 de ani din Arad, pentru încălcarea în formă continuată a unui ordin de protecție – șapte acte materiale.
Potrivit anchetatorilor, în perioada 2 noiembrie – 2 decembrie 2025, inculpatul – recidivist – și-ar fi contactat fosta concubină de șapte ori, telefonic și prin mesaje, deși o sentință civilă din 9 septembrie 2025 îi interzicea orice fel de comunicare cu aceasta pentru o perioadă de nouă luni. Ordinul fusese emis după ce femeia a fost amenințată cu moartea.
Poliția a fost sesizată în 2 decembrie 2025, iar în aceeași zi a fost deschis dosarul penal. Ancheta a relevat și faptul că bărbatul are un istoric violent, cu condamnări anterioare pentru tentativă la omor, violență în familie, loviri, alte violențe și violare de domiciliu, fapte comise împotriva fostelor partenere sau a partenerilor acestora.
La 3 decembrie 2025, procurorii au cerut arestarea preventivă a inculpatului, iar judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoriei Arad a admis solicitarea și a emis un mandat de arestare pentru 30 de zile.
Comentarii (0)