Polițiștii de frontieră din cadrul Serviciului Teritorial al Poliției de Frontieră Arad au descoperit un autoturism, în valoare de aproximativ 30.000 de euro, care figura ca fiind căutat de autoritățile din Spania.
Vehiculul se afla pe o platformă tractată de un cap tractor înmatriculat în România, condus de un cetățean român în vârstă de 48 de ani. Mașina a fost depistată în cadrul unor controale aleatorii și nesistematice desfășurate pe căile de comunicație din apropierea frontierei.
În urma verificărilor, polițiștii de frontieră au constatat că autoturismul figura în bazele de date internaționale cu mențiunea „bun căutat pentru confiscare”, alertă emisă de către autoritățile spaniole.
Autoturismul a fost indisponibilizat la sediul Poliției de Frontieră, iar în prezent sunt efectuate cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de tăinuire. La finalizarea anchetei vor fi dispuse măsurile legale corespunzătoare.
Comentarii (0)