Un bărbat de 34 de ani este cercetat pentru trafic de droguri de mare risc, după ce a fost prins în flagrant delict în timp ce ar fi vândut o cantitate importantă de substanțe interzise.
Potrivit anchetatorilor, la data de 18 martie 2026, acesta a fost depistat în municipiul Cluj-Napoca în momentul în care ar fi tranzacționat aproximativ un kilogram de 3-CMC, substanță cunoscută pe piața drogurilor sub denumirea de „cristal”. Valoarea tranzacției s-ar fi ridicat la 22.000 de lei.
Cazul a fost documentat de polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Arad, împreună cu procurorii D.I.I.C.O.T. – Biroul Teritorial Arad, cu sprijinul polițiștilor Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Cluj-Napoca.
La data de 19 martie 2026, procurorii au dispus reținerea bărbatului, iar ulterior judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului Arad a decis arestarea preventivă a acestuia pentru 30 de zile.
Pe parcursul întregului proces penal, persoana cercetată beneficiază de prezumția de nevinovăție și de toate drepturile și garanțiile procesuale prevăzute de lege.
Comentarii (0)