Un bărbat de 34 de ani din localitatea Horia a învățat pe pielea lui cât de scumpă poate fi „graba” de a scăpa de moloz. Joi seara, în jurul orei 20:30, acesta a fost surprins de polițiștii Serviciului Județean de Poliție Transporturi Arad în timp ce descărca, dintr-o autoutilitară, deșeuri provenite din demolări pe un teren din localitate.
Gestul nu a rămas nepedepsit: bărbatul a fost sancționat cu o amendă uriașă, în valoare de 45.000 de lei, iar polițiștii au dispus și confiscarea autoutilitarei cu care a transportat molozul. În plus, acesta a fost obligat să curețe terenul pe care îl transformase în groapă de gunoi improvizată.
Reprezentanții Poliției Transporturi Arad transmit că astfel de acțiuni au caracter permanent și se desfășoară atât în municipiu, cât și în județ, pentru a preveni și combate depozitările ilegale de deșeu
D M
Comentarii (0)