Polițiștii arădeni au intervenit în ultimele zile în mai multe cazuri de conducere sub influența alcoolului, unele dintre acestea fiind asociate cu evenimente rutiere soldate cu pagube materiale sau vătămări.
Cel mai grav caz a fost înregistrat în dimineața zilei de 20 iunie, pe Calea Victoriei din municipiul Arad. O tânără de 20 de ani ar fi pierdut controlul autoturismului pe care îl conducea, producând un eveniment rutier soldat cu pagube materiale. Testarea alcoolscopică a indicat o valoare de 0,65 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Cu doar câteva ore înainte, un bărbat de 41 de ani a căzut cu trotineta electrică pe strada Abatorului, după ce ar fi pierdut controlul direcției de deplasare. Acesta avea o alcoolemie de 1,29 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Alte două persoane au fost depistate în trafic după ce au consumat alcool. Un arădean de 52 de ani a fost oprit pe strada Eugen Popa, având o valoare de 0,65 mg/l alcool pur în aerul expirat, iar un bărbat de 36 de ani din Vinga a fost depistat în localitatea Mănăștur cu o alcoolemie de 0,43 mg/l.
Toți cei implicați au fost conduși la unități medicale pentru recoltarea de probe biologice, iar polițiștii au întocmit dosare penale și continuă cercetările.
Foto arhivă
Comentarii (0)