Polițiștii rutieri din Arad și Bihor au desfășurat o amplă acțiune de combatere a vitezei excesive pe Drumul Național 79, în zona de graniță dintre cele două județe.
În cadrul acțiunii desfășurate în cascadă, polițiștii arădeni au aplicat 108 sancțiuni contravenționale participanților la trafic. Dintre aceștia, 79 de șoferi au fost surprinși depășind limita legală de viteză.
Valoarea totală a amenzilor aplicate se ridică la 24.500 de lei. De asemenea, au fost reținute 7 permise de conducere, dintre care 4 pentru depășirea vitezei legale, și au fost retrase 4 certificate de înmatriculare.
În timpul controalelor, polițiștii au constatat și o infracțiune de conducere sub influența alcoolului.
Reprezentanții IPJ Arad reamintesc conducătorilor auto că viteza excesivă rămâne una dintre principalele cauze ale accidentelor rutiere grave și fac apel la respectarea regulilor de circulație pentru siguranța tuturor participanților la trafic.
Comentarii (0)