Poliţiştii de frontieră din cadrul Sectorului Poliției de Frontieră Nădlac, județul Arad, au descoperit, în cadrul unor activități de control desfășurate la sfârșitul săptămânii trecute, doi cetățeni români care încercau să introducă în țară 24 de biciclete și trotinete electrice, pentru care nu dețineau documente de proveniență. Valoarea totală a bunurilor este estimată la aproximativ 172.000 de lei.
În urma controalelor aleatorii efectuate pe căile de comunicație din apropierea frontierei, polițiștii de frontieră au oprit pentru verificări un autoturism înmatriculat în Polonia și un microbuz înmatriculat în România, conduse de doi bărbați români, cu vârste de 22, respectiv 41 de ani.
La controlul efectuat asupra mijloacelor de transport, au fost descoperite în total paisprezece biciclete (dintre care opt electrice) și zece trotinete electrice, bunuri pentru care persoanele nu au putut prezenta documente justificative. De asemenea, unul dintre șoferi nu a putut prezenta permisul de conducere, susținând că nu îl are asupra sa.
Bunurile, evaluate la aproximativ 172.000 de lei, au fost ridicate în vederea continuării cercetărilor, iar persoanele implicate au fost conduse la sediul instituției. Verificările efectuate au relevat faptul că unul dintre conducătorii auto nu deține permis de conducere.
În cauză, polițiștii de frontieră efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de tăinuire și conducerea unui vehicul fără permis de conducere, urmând ca la finalizarea acestora să fie dispuse măsurile legale ce se impun.
Comentarii (0)